AMS1117-2.5v SOT-223 1A SMD Voltage Regulator
Description:
The AMS1117 2.5v series of adjustable and fixed voltage regulators are designed to provide 1 A output
current and to operate down to 1 V input-to-output differential. The dropout voltage of the device is
guaranteed maximum 2.5 V at maximum output current, decreasing at lower load currents.
Specifications:
Module property:Non-isolation Linear Regulator
Model: AMS1117 / LM1117
Rectification mode: None
Input Voltage: 2V-5V
Output Voltage: 2.5v
Rated Output Current: 800ma Maximum (Not to be exceeded)
Conversion Efficiency: >60%
Switching Frequency: As Input
Voltage regulation:± 2.5%
Work temperature: -Minus 40 Degrees 85 Degrees
Package Includes:
1 x AMS1117 2.5v 800mA Low Dropout Voltage Regulator
₨ 20
Model: AMS1117 / LM1117
Rectification mode: None
Input Voltage: 2V-5V
Output Voltage: 2.5v
Conversion Efficiency: >60%
Switching Frequency: As Input
Voltage regulation:? 2.5%
Delivery in 1–5 Working Days*
i
Delivery may take longer in remote or non-main city areas.
Faster delivery available on advance payment.
For queries, contact us on WhatsApp.
Advance Payment Product Only
960 in stock