NRF24L01 SMD 2.4GHz Wireless Transceiver Module 1.27MM Mini NRF wireless module
Description:
a complete 2.4ghz RF transceiver, RF synthesizer, and baseband logic including the Enhanced
shockburst™ hardware protocol accelerator supporting a high-speed SPI interface
for the application controller.
compatible with the original nrf24l01.
Feature:
NRF24L01 + wireless module
2 Mbit / s 1 Mbit / s 250 Kbit / s options transfer rate
Multicore hardware to provide all 6 receiver functions at the same time
+/- 60 ppm crystal
Only an external inductance is needed when it matches the Antenna
No multilayer PCB
5V input tolerance level
The rate of 2 Mbit / s when the maximum current 12.5mA received
The rate of 2 Mbit / s @ 0dBm output current of 11mA peak
2 Mbit / s rate of just a small average current
400 na shutdown mode, power
consumption 32 AU power consumption in standby mode
130us quick change and wake time
With on-chip voltage regulators
Worldwide 2.4GHz ISM band operation
250kbps, 1Mbps and 2Mbps on air data rates
Ultra low power operation
Power supply : 1.9~3.6V
Dimension : 12x18mm
Application: mouse, keyboard, wireless headphones, smart sports equipment, remote controls,
voice applications, security devices, VOIP applications.
Package include:
1 pcs x NRF24L01 + SMD 1.27MM wireless module small size