STW20NM60FD – W20NM60FD N-CHANNEL MOSFET 20A 600V 3-PIN TO-247
Product Condition : Refurbished
Absolute Maximum Ratings
1. Drain−source voltage : VDSS = 600 V
2. Drain−gate voltage (RGS = 20 kΩ) : VDGR = 600 V
3. Gate−source voltage : VGSS = ±30 V
4. Drain power dissipation (Tc = 25°C) : PD = 192W
5. Single pulse avalanche energy : EAS = 663 mJ
6. Avalanche current : IAR = 20 A
7. Repetitive avalanche energy : EAS = 700 mJ
Package Included:
1x W20NM60FD N-CHANNEL MOSFET 20A 600V 3-PIN TO-247